خارج شدن قطار از ریل در کشور آمریکا

خارج شدن قطار باری از ریل نزدیک سن لوئیس در ایالت ایلینوی آمریکا منجر به آتش سوزی در این منطقه شد.
 

یک قطار باری که گفته می شود حامل نوعی مایع قابل اشتعال بوده است روز سه شنبه در ایالت ایلینوی از خط خارج شد.


این حادثه باعث آتش سوزی و برخاستن دود غلیظ و سیاه به آسمان و همچنین تخلیه مدارس و خانه های منطقه شد.


اطلاعات اولیه حاکی است مخزنی که نخست آتش گرفت حاوی نوعی مایع قابل اشتعال به نام متیل ایزوبوتیل کتون بود که به عنوان حلال از آن استفاده می شود.

راه اندازی عمره مفرده به صورت محدودراه اندازی عمره مفرده به صورت محدود

نماینده ولی فقیه درسازمان حج و زیارت: عمره مفرده به صورت محدود راه‌اندازی می‌شود.
 
عمره مفرده به صورت محدود راه‌اندازی می‌شود. «حجت‌الاسلام والمسلمین نواب» نماینده ولی فقیه درسازمان حج و زیارت گفت: دلیل این محدویت، فراهم نبودن زیرساخت‌های ارتباطی بین دو کشور ایران و عربستان است، که امیدواریم این مشکل در آینده نزدیک برطرف شود و شاهد حضور زائران بیشتری در سرزمین وحی باشیم.
 

هوکایدوی ژاپن 6.2 ریشتر لرزید

مرکز هواشناسی ژاپن از وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۲ ریشتر در استان هوکایدو خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 
بنابر اعلام مرکز هواشناسی ژاپن، ساعت 12:22 امروز (شنبه) به وقت محلی زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 6.2 ریشتر استان «هوکایدو» را به لرزه درآورد.
 
کانون این زلزله در عمق 10 کیلومتری بوده و در 42.1 درجه شمال عرض جغرافیایی و 146.8 درجه شرق طول جغرافیایی رخ داده‌ است.
 
خبرگزاری شینهوا اعلام کرد: تاکنون هشداری نسبت به وقوع احتمالی سونامی در مناطق زلزله‌زده منتشر نشده‌ است.

آغاز سال 2019 میلادی از شرقی ترین منطقه زمین


آغاز سال 2019 میلادی از شرقی ترین منطقه زمین

سال 2019 میلادی از شرقی ترین نقطه کره زمین؛ در منطقه « تونگا » واقع در اقیانوس آرام جنوبی آغاز شد.

 مجمع‌ الجزایر تونگا با 748 کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی بالغ بر 100هزار نفر در حد فاصل نیوزیلند وهاوائی قرار دارد. پس از آن جمهوری 'کریباتی' و ایالت مستقل 'ساموآ'،نیوزیلند، ژاپن، استرالیا ومابقی سرزمین های دیگر وارد سال نو میلادی خواهند شد.

آخرین منطقه ای که وارد سال جدید میلادی خواهد شد؛ منطقه 'هونولولو' ایالت هاوایی و 'جزیره بیکر' (Baker Island) متعلق به آمریکا واقع در اقیانوس آرام خواهند بود.

جهان در سال 2018 میلادی شاهد تحولات، رخدادها و چالش های بسیاری بود که برخی از این چالش ها به عنوان مسائل پیش روی بشریت ؛ به سال 2019 میلادی منتقل خواهند شد.

در سال 2018 شاهد تحولاتی در جغرافیای سیاسی در منطقه شرق دور بودیم، دیدار رهبران دو کره و نیز ملاقات تاریخی رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در سنگاپور را می توان در زمره این تحولات برشمرد.

از دیگر موارد در سال 2018میلادی تنش های سیاسی و اقتصادی بین واشنگتن و متحدان دیرینه آن در اروپا بخصوص اعمال تعرفه های گمرکی و همچنین جنگ تجاری با پکن را می توان به شمار آورد که این چالش ها همچنان در سال 2019 میلادی ادامه خواهد یافت.

خروج جنجالی و یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای ایران درماه مه 2018 برابر با 18 اردیبهشت ماه که با واکنش های گسترده بین المللی مواجه شد؛ از دیگر تحولات مهم سال گذشته میلادی بود که پیش بینی می شود ؛ تاثیرات این اقدام آمریکا؛ در سال آینده نیز ادامه داشته باشد.

آغاز پرداخت غرامت ارزی بیمه به خانواده بازماندگان سانچی

شرکت ملی نفتکش ایران ­روند پرداخت غرامت بیمه P& I را به خانواده بازماندگان حادثه سانچی آغاز کرد.
 
 پس از مدت ها که از حادثه کشتی سانچی در آب های چین می گذرد، اکنون بخوانید:
کاپیتان علیرضا نوذری افزود: از روز یکشنبه (11 شهریور) دریافت مدارک شناسایی از خانواده ها و انجام مراحل اداری مربوطه آغاز شد و خانواده‎های مذکور طی چند روز آینده سهم غرامت بیمه P&I را مستقیما از این شرکت و طبق قرارداد پیمان جمعی فی‎مابین این شرکت و انجمن صنفی کارگری دریانوردان تجاری ایران دریافت خواهند کرد.
 
او با بیان اینکه این غرامت ارزی بوده و بصورت اسکناس به خانواده ها پرداخت خواهد شد گفت: مبلغ غرامت براساس واحد پولی مورد پذیرش در قرارداد پیمان جمعی که دلار آمریکا است پرداخت خواهد شد و همه پرسنل کشتی، فارغ از سمت و سابقه شغلی و ملیت، مبلغ خسارت را به طور کامل دریافت خواهند کرد.
 
کاپیتان نوذری با اعلام اینکه تاکنون 12 خانواده انحصار وراثت را انجام داده اند و روند پرداخت غرامت به 7 خانواده نیز آغازشده است گفت : یکی از دلایل طولانی شدن روند پرداخت ها، دریافت مجوزهای لازم برای پرداخت بصورت فیزیکی و اسکناس بود و دلیل دوم نیز به مسائل انحصار وراثت باز می گردد .
 
او تاکید کرد: طبق نص قوانین داخلی و قوانین مربوط به پرداخت خسارت بیمه های بین المللی، پرداخت غرامت به آن دسته از خانواده شهدای سانچی که انحصار وراثت را انجام نداده اند تا زمان انجام امور قانونی مربوطه، امکان‎پذیر نیست.